Značka spolehlivosti


KALENDÁŘ AKCÍ
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30      

Odcházení ve Vile Čerych

Vzdělávací středisko Vilu Čerych i s celým osazenstvem potkalo v roce 2010 neuvěřitelné štěstí. Její areál si vybral bývalý pan prezident Václav Havel pro natáčení autorského filmu Odcházení. Unikátní zahrada, z níž lze vycítit rukopis skvělého zahradního architekta Josefa Kumpána, spolu s klasicistně působící budovou Otakara Novotného se ve výsledku staly neoddělitelnou součástí filmu.

Natáčel se zde tedy první a zřejmě i poslední film prezidenta Václava Havla. Není známo, že by v minulé době, či v jiném státě, natočil některý prezident celovečerní film. Ojedinělá, exkluzivní, světová událost - a to vše v náručí Vily Čerych.

Areál českoskalické vily v dosti velké míře splňoval představy filmařů. Filmové prostranství zahrnovalo vzrostlou a rozlehlou zahradu s okrasným bazénem a velkým dřevěným zahradním altánem. Navíc zahrada plynule přechází v ovocný sad (ve filmu višňový sad). Mezi vilou a bazénem se nacházelo centrum všeho dění - prostor se zahradním nábytkem. Přesto bylo třeba před samotným filmováním vykonat několik úprav. Intimnost filmového místa byla ve velké části zahrady narušována průhledy na okolní domy. Dle scénáře měla být vila někde na samotě v rozlehlé zahradě obehnané zdí. To ovšem vybraný objekt uprostřed České Skalice nesplňoval.

Od samého začátku však přistupoval filmový štáb k místu natáčení s určitým respektem a vědomím, že se jedná o objekt chráněný coby kulturní památka. Zvolené úpravy v zahradě byly dlouho dopředu připravovány a diskutovány. Hlavní slovo měl zástupce filmového štábu arch. Ondřej Nekvasil a ze strany majitele a provozovatele „ochraňovala“ zahradu Vily Čerych Ing. arch. Eva Vízková.

Na jednom místě se díky celoživotnímu snu Václava Havla natočit film a nadlidskému úsilí producenta Jaroslava Boučka sešla téměř kompletní herecké elita. V areálu Vily Čerych se tak v průběhu léta pohyboval Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová - Havlová, Jaroslav Dušek, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Stanislav Zindulka, Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Jiří Macháček, Marián Labuda, Jiří Bartoška aj. Další esa české filmu se sešla za kamerou. Tu obsluhoval Jan Malíř (Tankový prapor, Šakalí léta, Musíme si pomáhat, Anděl Exit, Pelíšky, Kráska v nesnázích atd. atd.), o střih se postaral Jiří Brožek (Krvavý román, Je třeba zabít Sekala, Anděl Exit, Nuda v Brně, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, A bude hůř atd.).

Za několik let bude natáčení Odcházení jen kapitolou – i když vzácnou a nezapomenutelnou - v bohatém příběhu Vily Čerych. Ten se dál odvíjí díky úctyhodnému snažení obětavých lidí v čele s Ladislavem Čerychem. Věřme proto, že i za několik desítek let se budeme moci těšit pohledem na tišivě souměrnou prvorepublikovou stavbu i procházkou po její zahradě, která voní „starými dobrými časy“. Díky filmu se architektonicky vzácný objekt nesmazatelně zapíše do paměti filmových diváků a s „Odcházením“ obletí celý svět.

Kalendář akcí

28. červen 2016
Národní zemědělské muzeum, s.p.o.

28. června od 10 hod / Národní zemědělské muzeum, s.p.o. a Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně Vás zvou na workshop pořádaný v rámci projektu NAKI "Zahradně-architektonická tvorba v kontextu realizace cílů národního obrození během 1. Československé republiky" Vzhledem k omezené kapacitě prostoru prosíme o potvrzení účasti na email petr.fencl@nzm.cz

30. červen 2016
Abundance

ZMĚNA TERMÍNU Tanec hojnosti pro ženy BUDE PROBÍHAT v NOVÉM TERMÍNU 11. července od 18:30. Děkujeme za pochopení

11. červenec 2016
Abundance

Přijměte, prosím, další pozvání do kruhu žen, tance a inspirace. Věk ani předchozí taneční (ne)zkušenosti nerozhodují, jedinou podmínkou je chuť být sama (se) sebou! Více informací najdete na: http://jednoduchost.wix.com/lenka. Vhodné pohodlné oblečení. Cena 150 Kč. Místo si, prosím, rezervujte předem na tel. 602 399 559. Akce se koná od 18:30 hodin.

zobrazit všechny akce

Řekli o nás...

"Štědrý dar bratří Čerychů je významným činem dokládajícím více než zřetelně, že restituce mohou přispět nejen k narovnání starých křivd, ale i k obecnému prospěchu, o jehož rozkvět Nadace rozvoje občanské společnosti pečuje. Dar přichází v pravý čas, v době, kdy se diskutuje o dalším směřování české společnosti." děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové pan Vladimír Wolf, při slavnostním předávání Vily v roce 2001